Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 678 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

RóżNE TECHNIKI PLASTYCZNE W PRZEDSZKOLU.

wtorek, 09 stycznia 2007 19:40
Skocz do komentarzy

Technika rysowania kredkami świecowymi
- jest łatwiejsza i atrakcyjniejsza dla młodszych dzieci przedszkolnych od techniki rysowania kredkami oprawionymi w drewno. Można nimi wykonywać linie i pokrywać kolorem całe powierzchnie. Rysowanie kredką świecową umożliwia dziecku wyrażanie swoich spostrzeżeń, myśli, fantazji na temat otaczającego je świata, jak też projektowanie ornamentów. "Podobne zastosowanie, jak kredki świecowe mają świece białe i kolorowe. Można nimi wykonywać rysunek linearny, wykorzystując możliwości, jakie daje zagęszczenie się równoległe kładzionych lub przecinających się pod różnymi kątami linii, lub malować boczną płaszczyzną świecy".
Rysowanie kredkami oprawionymi w drewno - jest odpowiedniejsze dla dziecka w drugiej fazie wieku przedszkolnego, kiedy przygotowuje się do nauki pisania. W trakcie rysowania takimi kredkami figur, przedmiotów postaci, rozmaitych kombinacji linii dziecko zdobywa sprawności manualne. Uczy się prawidłowego sposobu trzymania narzędzia pisarskiego, zachowania odpowiedniej postawy w toku rysowania.
Technika rysowania kredką, ze względu na charakter linearny faktury kredki, powinna być stosowana w projektowaniu motywów dekoracyjnych.

Rysowanie pędzlem - jest techniką nieco złożoną, ale za to bardzo efektywną. W przedszkolu dziecka powinno zapoznać się z różnymi rodzajami pędzli i uczyć się nimi posługiwać. Rysuje pędzlem i farbami wodnymi tzn. plakatówką, klejówką lub akwarelą. Ze względu na wiek dziecka i jego umiejętności, najbardziej odpowiednie do rysowania są duże arkusze papieru. Dziecko ma wówczas możliwość stosowania ruchów zamaszystych angażujących pracę mięśni całej ręki. Zaleca się technikę rysowania pędzlem od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu.

Rysowanie węglem pozwala dziecku uzyskać rozmaite efekty rysunkowo- fakturowe. Linearny charakter rysunku osiąga dziecko poprzez mocniejsze naciskanie pałeczki węgla na powierzchnię papieru, natomiast miękkie, szaroczarne plamy osiąga poprzez zagęszczenie kresek lub pocieranie powierzchni papieru całą długością pałeczki węgla. Charakterystyczną cechą rysunku węglem jest jego wyrazistość. Technika ta pozwala na prowadzenie linii z całym rozmachem ręki w różnych kierunkach oraz zestawienia kresek i plam w silnych kontrastach z tłem rysunku.

Technika rysowania patykiem - jest bardziej precyzyjniejsza niż rysunek węglem. Rysując patykiem dziecko może bardziej szczegółowo wyrazić swoją wizję, aczkolwiek efekt takiego rysunku jest uzależniony od jego umiejętności rysunkowych.
Każde dziecko mając swoją przestrzeń o równym i twardym podłożu, może się dowolnie poruszać i realizować zaplanowany temat. Patyk, choć daje jedynie możliwości kreślenia konturów, sprawia jednak dzieciom dużo przyjemności. Podobne do wymienionego zajęcia jest rysowanie patykiem na śniegu.

Rysowanie mazakiem (flamastrem) jest techniką atrakcyjną i łatwą dla dziecka, nie wymaga bowiem pokonywania trudności w prowadzeniu narzędzia po powierzchni papieru. Dziecko może śmiało i szybko wyrazić swoje wizje, myśli i wrażenia. Łatwość z jaką potrafi osiągnąć wyrazistą kreskę, zachęca je do dalszego rysowania. Rysunek wykonany mazakiem ma charakter linearny, podobnie jak rysowanie patykiem i tuszem. Linie są wyraziste i precyzyjne, o intensywnych , czystych kolorach.

Techniki malarskie stosowane w przedszkolu polegają na malowaniu farbami wodnymi, tzn. o spoiwie rozpuszczalnym w wodzie. Najbardziej przydatne to: tempera, plakatówka, klejówka. Malowanie dostarcza wielu doświadczeń, radości i estetycznego zadowolenia. Dziecko musi wpierw opanować trudne dla niego czynności malowania tzn. nauczyć się płukać pędzle, usuwać z nich nadmiar farby, suszyć wykonane prace i posługiwać się ściereczką przy usuwaniu zabrudzeń. Dzieci przy użyciu różnych kolorów farb mogą tworzyć kolory pochodne, mogą je rozjaśniać dodając farby białej lub przyciemniać wykorzystując ciemną. Przy tych wszystkich ćwiczeniach i próbach przyzwyczajamy dzieci do oszczędnego gospodarowania powierzonym materiałem.

Formowanie i konstruowanie - lepienie z gliny, piasku i śniegu umożliwia kształtowanie różnych wytworów przestrzennych. Dzieci z grup starszych, mogą w przedszkolu próbować lepić płaskorzeźby. Rozwija się w ten sposób pomysłowość dziecka, precyzyjne ruchy palców, wrażliwość na kształtowanie formy przestrzennej. Poprzez dodawanie elementów dekoracyjnych-dzieci mogą tworzyć kompozycje dekoratorskie, płaskorzeźby ozdobione kolorem, które w następstwie stają się bardziej czytelne. Do lepienia i konstruowania stosuje się w przedszkolu różnego rodzaju masy: solną, papierową, plastyczną, trocinową. Lepienie posiada duże znaczenie dla rozwijania sprawności manualnej, siły działania mięśni całej dłoni. Ugniatanie i ściskanie np. plasteliny angażuje wszystkie mięśnie i stawy śródręcza oraz staw nadgarstka.

Formowanie z papieru (gazetowego, pakowego i bibułki) pozwala na tworzenie dużych form przestrzennych, co stanowi dla dzieci wielką atrakcję. Gazeta uformowana w kulę lub rulon, odpowiednio załamana i połączona z inną częścią formy sznurkiem lub klejem, umożliwia dziecku skonstruowanie postaci ludzkiej czy też zwierzęcej w ruchu. Odpowiednie skręcenie papieru ułatwia zamocowanie elementów i ich powiązanie w jedną całość. Dzieci mogą wykorzystać wykonane przez siebie postacie do scenek zbiorowych i teatrzyków.

Konstruowanie przedmiotów z różnych materiałów stanowi dla małego dziecka dużą trudność i znajduje w przedszkolu szersze zastosowanie dopiero w starszych grupach. Konstruowanie przedmiotów z różnego materiału obejmuje:
- łamanki z papieru;
- konstrukcje z elementami budownictwa;
- roboty z pudełek po zapałkach i innych;
- majsterkowanie z kawałków drewna, szpulek;
- konstruowanie z tworzywa przyrodniczego.

Konstruowanie i układanie rozwija wrażliwość kompozycyjną i jednocześnie kształtuje zdolność do obserwacji kolorów, kształtów, wyodrębniania i porównywania ich cech.

Techniki wycinankowe - wymagają od dziecka umiejętności posługiwania się nożyczkami i wycinania formy zamierzonej wprost z papieru kolorowego bez uprzedniego narysowania kształtu tej formy. Dziecko w przedszkolu w tej technice tworzy kompozycje dekoracyjne, abstrakcyjne lub kompozycje przedstawiające jakieś przedmioty lub postacie na płaszczyźnie i w przestrzeni. Kompozycje wycinankowe charakteryzują się zarówno dekoracyjnym zestawieniem barw, jak i dekoracyjną stylizacją formy, która nie pozwala na dosłowność i realistyczne przedstawienie.

Wydzieranka - jest techniką atrakcyjną i trudną, podobnie jak technika wycinankowa. Powstaje poprzez wydzieranie formy wprost z papieru (gazetowego, kolorowego, itp.) bezpośrednio palcami. Ten sposób pozwala dziecku uzyskać formy różnobarwne, o niesprecyzowanym konturze. Dzięki tej technice tworzone są ozdobne kompozycje, np. projekty, wzory abstrakcyjne, ilustracje, zjawiska, postacie.

Wydzieranie stwarza warunki do motorycznego ćwiczenia rąk, a przede wszystkim mięsni palców. Trening w wydzieraniu doprowadza do dużej wrażliwości czuciowej opuszków palców. Jest to rozwijanie koordynacji ruchu ręki i wzroku.

Technika collage i drukowanie stemplem - Collage dziecko wykonuje z różnych materiałów, takich jak: papier, gazeta, słoma, włóczka, glina, sznurki, kawałki skóry, itp. Dobiera te materiały i zestawia ze sobą według własnego pomysłu,
łącząc je niekiedy z rysunkiem lub malunkiem. Dziecko ma możliwość urzeczywistnienia swoich fantazji. Faktura zastosowanych materiałów w collage może dziecku poddać pomysł rozwiązania założonego problemu.
Stemplowanie stosuje się w przedszkolu w pierwszej i w drugiej fazie wieku przedszkolnego. Początkowo pierwsze próby dziecka w drukowaniu stemplem przypominają zabawę klockami, która w miarę rozwoju umiejętności i zainteresowania dziecka tą techniką przekształca się w projektowanie ozdób, wzorów, itp. Stemplowanie rozwija w dużym stopniu umiejętności techniczne i inwencję twórczą dziecka. Stwarza możliwość operowania dłonią i dostosowanie napięcia mięśni do projektowanego efektu. Przy odbijaniu stempla dziecko ma możliwość kontrolowania swoich ruchów, doskonalenia ich, eliminowania zbędnych ruchów i hamowania ruchowych impulsów. "Stempel daje możliwość powielania wzorów, można więc przy udziale tej techniki tworzyć kompozycje ornamentalne-rytmiczne, ale i kompozycje, w których ślad stempla stanie się tworzywem większej całości, na przykład mozaikę.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
W celu uatrakcyjnienia zajęć w przedszkolu wprowadza się nowe odmiany technik plastycznych takie jak:
- mokre na mokrym,
- frottage,
- malowanie z lawowaniem,
- batik,
- witraż,
- grafika,
- technika wikolowej tkaniny,
- monotypia graficzna,
- technika kolografu,
- monotypia olejna,
- technika kalkografu,
- malowanie jedwabiu.

Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi przedszkolnymi wpływa na wzrost zainteresowania się sztuką, pobudza do działania i wyzwala ekspresję. Według M. Debess'a, twórcze zdolności dzieci muszą znajdować liczne okazje, aby je ćwiczyć. W fazie działaniowej należałoby dziecku pozostawić pewną swobodę, tak w zakresie wyboru problemu, jak i sposobu jego realizacji. Dziecko winno jednak dysponować możliwością dokonywania wyboru w zakresie: materiału, techniki, itp. Wynika stąd konieczność zapoznania z różnymi metodami, technikami, wiedzą o materiale.
Podziel się
oceń
2
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 08 września 2017 13:55

  Ciekawe spojrzenie

  autor Ernesta

  blog: rytualy-milosne.co.pl

 • dodano: 06 grudnia 2014 4:44

  Atrakcyjna strona!

  autor urszula

  blog: http://tinyurl.com/n7tg7aa

 • dodano: 29 maja 2008 15:19

  wstaw obrazki kompozycji ryt.........

  autor 78679

  blog: brak

 • dodano: 17 listopada 2007 12:35

  nie wiem czy dobre bo nie czytałam

  autor kamisia

 • dodano: 25 kwietnia 2007 19:32

  witam, jestem studentka IIIroku pedagogiki przedszkolnej.znakomity artykul, bardzo mi sie przydal, dziekuje za umieszczenie go.czy moglabym poprosic Panią o literaturę, jesli z niej Pani korzystala?z gory dziekuje.pozdrawiam a to moj email faflusniaki@wp.pl

  autor karolina

 • dodano: 27 lutego 2007 19:29

  strona :))

  autor Olga5d

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  217 364  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 217364
Wpisy
 • liczba: 66
 • komentarze: 333
Galerie
 • liczba zdjęć: 55
 • komentarze: 41
Bloog istnieje od: 3971 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl