PORADNIK DLA MAMY PRZEDSZKOLAKA

Zabawy z dzieckiem

Zabawy z wodą - doświadczenia.

 

Doświadczenie nr 1. Przyszykuj miskę z wodą, różne przedmioty (piórko, klucz, kostkę do gry z plastiku, szklaną kulkę, drewniany klocek, spinacz, kamień, muszlę, korek). Dziecko "waży" przedmioty w ręce, stwierdzaj, czy dany przedmiot jest lekki, czy ciężki wrzucaj przedmioty do wody, sprawdzaj, które toną, a które pływają.

Dziecko potrafi wysnuć wniosek, że jedne przedmioty - lekkie-pływają, a drugie - ciężkie-nie.

 

Doświadczenie nr 2. Dziecko otrzymuje plastelinę, lepi z niej łódeczkę, umieszcza na wodzie (łódka pływa), następnie z łódeczki robi kulkę i ponownie umieszcza ją na wodzie (kulka opada na dno). Wersja druga: metalowy kapsel przed i po zgnieceniu.
Dziecko zauważa, że łódeczka unosi się na wodzie, a kulka tonie, wysnuwaj wniosek, że to, czy dany przedmiot pływa, zależy od jego kształtu). 


Doświadczenie nr 3. Dziecko otrzymuje dwa jednakowe słoiki, jeden słoik zakręca (jest w nim tylko powietrze) układa na wodę, drugi słoik bez zakrętki kładzie na wodę i obserwuje jego zachowanie
Dziecko zauważa, że słoik z nakrętką pływa, a do słoika bez nakrętki wlewa się woda, wysnuwa wniosek, że w słoiku, który pływa jest powietrze, w drugim woda, (powietrze jest lżejsze od wody).

 

Doświadczenie 4 Dziecko ogląda masy sypkie. Rozpozna je, wymienia nazwy, łączy je z wodą. Po wymieszaniu stwierdzaj: soda, sól, cukier i proszek do prania rozpuszczają się w wodzie. Kasza, mąka, piasek czynią ją mętną. Woda z proszkiem pieni się. Proszek czyni wodę mętną, białawą.


Doświadczenie 5 " Zagadkowe płyny"
Nie ma dwóch takich samych płynów. Każdy ma inne właściwości.

Pomoce: olej roślinny, płynny miód, woda zabarwiona na niebiesko, coś do pływania ( orzechy laskowe, plastikowe klocki, metalowe nakrętki, małe pomidory, suchy makaron, winogrona itp.)

a). Wlewamy miód do plastikowego pojemnika do 1/4 wysokości.
b). Powoli wlewamy taką samą ilość oleju roślinnego. Na końcu dodajemy tyle samo wody zabarwionej na niebiesko.
c). Czekamy, aż płyny rozdzielą się na warstwy. Wrzucamy różne przedmioty. Zobaczymy co pływa, a co tonie.
Płyny rozdzieliły się na trzy warstwy. Miód jest na dnie pojemnika, w środku niebieska woda, a na górze warstwa oleju. Płyny nie połączyły się, ponieważ mają różny ciężar i gęstość. Lżejszy płyn - woda unosi się nad miodem, płynem cięższym i bardziej gęstym, olej utrzymuje się na powierzchni, bo jest od niej lżejszy.

Co pływa, a co tonie?Niektóre przedmioty, gdy wrzucimy je do pojemnika, zatoną. Inne będą pływały na różnej wysokości, w zależności od swej wagi. Najlepiej przedmioty pływają w gęstych płynach, ponieważ utrzymują one ich ciężar. 

Doświadczenie 6 " Żelkowe misie"

Jak to się dzieje, że żelkowe misie zmieniają swoją wielkość?
Pomoce: szklanka zimnej wody, żelkowe misie.

Wkładamy do szklanki z zimną wodą żelkowego misia i zostawiamy na kilka godzin. Żelkowe misie urosną. Są zrobione z takiej substancji, która wchłania wodę jak gąbka i pęcznieją.